Życzenia świąteczne A.D. 2022

07.10.2022 - Niezwykłe Święto 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej

Tegoroczne święto 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej w piątek 07 października. Głównym punktem uroczystości był apel, w którym wzięli udział zaproszeni goście, wśród nich byli m.in. Andrzej Śliwka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i wojewoda warmińsko – mazurski Artur Chojecki oraz samorządowcy miasta i powiatu, a także przedstawiciele służb mundurowych, organizacji i instytucji współpracujących z 9 brygadą.
 
Podczas tegorocznych obchodów jednym z najważniejszych wydarzeń było przejęcie dziedzictwa tradycji znamienitego 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Dla zachowania w pamięci czynów bojowych szwoleżerów 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich kilka lat temu podjęto działania mające kulminację podczas tegorocznego święta w Braniewie. W symboliczny sposób 9 brygada otrzymała tradycje pułku w prezencie od naszego Szwadronu. Dowódca naszego Pułku rtm. Krzysztof Landowski przekazał na ręce dowódcy 9 BBKPanc płk Sławomira Lidwy lancę kawaleryjską z proporcem pułkowym, która znajdzie swoje miejsce w sali tradycji braniewskiej jednostki.
 
Oficjalne uroczystości zakończyła defilada wojskowa w wykonaniu żołnierzy i zaproszonych gości, którym towarzyszyła Orkiestra Wojskowa Marynarki Wojennej z Gdyni. Przed trybuną zaprezentowali się uczniowie klas wojskowych z Zespołu szkół Budowlanych z Braniewa oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku oraz nasz konny poczet sztandarowy Szwadronu Kawalerii 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich ze Starogardu Gdańskiego.
 

17.09.2022 - 83. rocznica agresji wojsk sowieckich na Polskę

17 września 1939 r. o godz. 3.00 w nocy, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Napaść wojsk sowieckich na Polskę była realizacją układu podpisanego w Moskwie 23 sierpnia 1939 r. przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesława Mołotowa, pełniącego jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych (premiera). Konsekwencją Paktu Ribbentrop-Mołotow był rozbiór osamotnionej Polski.
W sumie w starciach z Armią Czerwoną zginęło ok. 2,5 tys. polskich żołnierzy, a ok. 20 tys. było rannych i zaginionych. Do niewoli sowieckiej dostało się ok. 250 tys. żołnierzy, w tym ponad 10 tys. oficerów, którzy na mocy decyzji podjętej 5 marca 1940 r. przez Biuro Polityczne WKP(b) zostali rozstrzelani w Katyniu. Setki tysięcy obywateli polskich zostało deportowanych w głąb ZSRR.
Od wielu lat 17 września władze miasta, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń oraz mieszkańcy miasta spotykają się przed zbiorową mogiłą starogardzian – ofiar II wojny światowej na cmentarzu przy ul. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, aby uczcić pamięci pomordowanych. W tym roku nie było inaczej. 
Po uroczystych wystąpieniach i modlitwie za pomordowanych pod pomnikiem zostały złożone przez delegacje wiązanki kwiatów. Po uroczystościach przed zbiorową mogiłą, wiązanki zostały złożone również na grobach płk Józefa Trepto - dowódcy 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w latach 1938-1939, który zginął w Starobielsku w 1940 roku oraz płk. Tadeusza Łękawskiego - ostatniego dowódcy 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, Kawalera Orderu Virtuti Militari.

Święto 16. Dywizji Zmechanizowanej

11.09.2022 - Polowa msza św. w czarnocińskim lesie

W dniu 11 września 2022 r. w Miejscu Pamięci znajdującym się w lesie między Czarnocinem i Bączkiem, odprawiona została Msza Święta przez proboszcza Parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Skarszewach - ks. Dariusza Lemana. Przy pomniku ofiar niemieckiej agresji w czasie II wojny światowej, jednocześnie masowym grobie - zgromadzili się wspólnie z nami mieszkańcy, sołtys Sołectwo Bączek Stanisława Mazurkiewicz, sołtys Czarnocina Zdzisław Felski, strażacy z OSP Czarnocin.