2015.01.06 - Orszak Trzech Króli

 Pod patronatem biskupa pelplińskiego ks. Ryszarda Kasyny odbył się Orszak Trzech Króli w Starogardzie Gdańskim.
 6 stycznia Anno Domini 2015 spod delikatesów Gleń wyruszyłorszak czerwony - jednego z trzech królów, - króla Baltazara, w którego wcielił się prof. zw. dr hab. n. med. Kazimierz Wardyn - honorowy obywatel Starogardu Gdańskiego. Wyruszył on w swoją podróż w asyście m.in. naszych szwoleżerów.fot.: S. Michalski
Z parkingu dealera forda, ul. Lubichowska, ruszył królewski orszak niebieski z królem Melchiorem, w którego wcielił się Sławomir Jankowski - dyrektor PG nr 2. Z Rynku wyruszył królewski orszak zielony, gdzie w rolę króla Kacpra wcielił się Lech Magnuszewski – prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Starogardzie Gd.

Pierwszym punktem podróży było spotkanie z królem Herodem na Targowisku przy Kupcu, by następnie wyruszyć do Żłóbka przy kościele św. Wojciecha, a za nimi podążały całe rodziny, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia religijne i świeckie, zespoły i chóry.

- Idziemy w orszaku pod swoimi sztandarami lub szyldami, przebrani i radośni, każdy w koronie na głowie, wspólnie Świętej Rodzinie śpiewając kolędy - zachęcali organizatorzy Orszaku Trzech Króli w Starogardzie.

Po pokłonie Dzieciątku każda rodzina mogła uzyskać certyfikat udziału w Orszaku z błogosławieństwem księdza biskupa Ryszarda Kasyny.

2015.02.01 - Obchody 95. Rocznicy Wkroczenia Wojsk Polskich na Ziemię Kościerską

Uroczysta msza święta, przywitanie wojsk, pokazy szwoleżerów, wystąpienia gości oraz złożenie symbolicznych wiązanek kwiatów w miejscach pamięci, Mini Rajd Kaszubski - tak świętowano rocznicę Wkroczenia Wojsk Polskich do Kościerzyny, które 95 lat temu przybyły, by uwolnić Kaszubów spod zaboru pruskiego.
Tradycyjnie na terenie Wielkiego Klincza i Kościerzyny odbyły się uroczystości związane z obchodami upamiętniającymi Wkroczenie Wojskich Polskich na Pomorze. 31 stycznia 2015 roku przypadła 95. rocznica przybycia armii generała Hallera na Kaszuby celem wyzwolenia kaszubskiej ziemi spod zaboru pruskiego. 
Uroczystości rozpoczęły się w niedzielne przedpołudnie w Wielkim Klinczu mszą św., po której uroczysty korowód na czele z II Pułkiem Szwoleżerów Rokitniańskich przeszedł pod miejscową salę wiejską. Tam zgromadzeni mieszkańcy mieli okazję obejrzeć pokaz szwoleżerów, jak i skosztować tradycyjnej grochówki wojskowej przed V Rajdem Patriotycznym. 

Po południu obchody przeniosły się do Kościerzyny. Tu również uroczystości rozpoczęto mszą św., a następnie na Rynku przywitano szwoleżerów i Kampanię Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Nie zabrakło również okolicznościowych przemówień i odznaczeń. Zarząd Związku Piłsudczyków RP postanowił też odznaczyć osoby, które w sposób szczególny dbają o upamiętnienie tradycji oraz krzewią patriotyzm. Na kościerskim Rynku Złotym Krzyżem Związku Piłsudczyków RP odznaczeni zostali burmistrz Michał Majewski i mł. asp. Piotr Kwidziński. 

Niedzielne świętowanie zwieńczył V Mini Rajd Kaszubski oraz wejście na Rynek uczestników Marszu Nordic Walking zorganizowanego pod hasłem "Zauważ Mnie" z okazji Światowego Dnia Chorych na Padaczkę.
AL
(koscierski.info/)
{youtube}qzPQjU-qF44{/youtube}

2015.02.11 - O historii w czasie ferii…

Lekcje historii to jedna z czynności jaką zajmujemy się regularnie.
Dnia 11 lutego udaliśmy się w celu przeprowadzenia takich zajęć do Czołczyna do Ośrodka Szkoleniowo-Jeździeckiego "De la Sens".
Pięcioosobową grupą przeprowadzaliśmy zajęcia dla dzieci i młodzieży którzy na czas ferii zimowych uczęszczają tutaj na półkolonie.
Cała grupa była bardzo zainteresowana, dzieci co chwilę zadawały liczne pytania oraz wspominały o swoich dziadkach i pradziadkach .
Opowiedzieliśmy im historię pułku, przedstawiliśmy wyposażenie oraz rodzaje umundurowania. Zakończeniem było przedstawienie i omówienie wojskowego roweru.
szwol. Norbert Pogorzelski

2015.03.12 - Stowarzyszenie wyróżnione

W skarszewskiej remizie OSP 12 marca 2015 r. odbyła się gala wręczenia Nagrody Starosty Starogardzkiego - „Kociewski Gryf” za osiągnięcia w dziedzinie sportu, gospodarki oraz kultury, w roku 2014. W kategorii „Impreza Roku 2014” Gryfem Kociewskim wyróżniono „Święto Pułkowe”- Festyn Kawaleryjski w Stadzie Ogierów zorganizowany po raz ósmy przez nasze Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich - w dniach 14-15 czerwca 2014 r.
Święto to rozpoczęło się uroczystą akademią w sali kina „Sokół”. Drugiego dnia święta odbyły się uroczystości religijno-patriotyczne z udziałem Kompanii Honorowej 16 Batalionu Dowodzenia z Elbląga, Orkiestry Wojsk Lądowych Garnizonu Elbląg, Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich oraz Szwadronów Ochotniczych, które przybyły na tę uroczystość z całego kraju. Następnie odbyła się uroczysta defilada. W Starogardzkim Stadzie Ogierów można było podziwiać inscenizację historyczną pt. „Rok 1920. Potyczka polskich ułanów z bolszewicką kawalerią.” Festyn zakończyła inscenizacja historyczna „Ostatni bój - 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich na przedmieściach Warszawy” z udziałem grup rekonstrukcji historycznej, kawalerii oraz sprzętu zmechanizowanego z zastosowaniem środków pozoracji pola walki, pododdziałów konnych pojazdów zmechanizowanych.
Nagrodę odebrał prezes Stowarzyszenia – rtm. Krzysztof Landowski.
Stanisław Michalski

2015.04.05 - Wielkanoc w Ozorkowie

 Skoro świt  przy akompaniamencie bicia dzwonów Szwadron Kolarzy z Ozorkowa wziął udział w uroczystej procesji  rezurekcyjnej oraz mszy świętej odprawionej w kościele pw. NMP Królowej Polski w Ozorkowie. Mszę celebrował ks. Zenon Piechota.
Rezurekcja (z łac. resurrectio - zmartwychwstanie) to zazwyczaj odbywające się w niedzielę o godz. 6 rano, uroczyste nabożeństwo w Kościele Katolickim połączone z procesją. Jej celem jest obwieszczenie światu dobrej nowiny o zmartwychstaniu Jezusa.
A.Staniewski
  Fot. B. Biesiada- Staniewska, Ks. A. Kroczek