2017.06.10-11 - Święto Pułkowe naszego Szwadronu - Festyn w Stadzie Ogierów

"Historią jednej piosenki" czytaną przez p. Piotra Borowca zaczęliśmy około godziny 15:00 kolejną część obchodów naszego święta kawalerii w Starogardzie Gd. - Festyn Kawaleryjski. Jak co roku prowadzącym tę imprezę był p. Sławomir Siezieniewski.

Organizatorem uroczystości, jak co roku, był nasz Szwadron Kawalerii im.2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich stacjonujący w Starogardzie Gd. wraz z 16 Pomorską Dywizją Zmechanizowaną, 9 Brygadą Kawalerii Pancernej przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Samorządu Starogard Gdański. Partnerem organizacji Festynu Kawaleryjskiego była Fundacja PZU. Przedsięwzięcie zostało wsparte także przez Totalizator Sportowy oddział w Gdańsku.

Obok parkuru zlokalizowana była wystawa sprzętu wojskowego w tym czołgów i bojowych wozów piechoty. Byli z nami także policjanci z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Tam też przybyli widzowie zobaczyli rekonstrukcję wojskowego szpitala polowego z czasów II wojny światowej wystawioną przez naszych szwoleżerów.

fot. Grzegorz Koprowski
fot. Stanisław Michalski

Tradycyjnie program pokazów zaczął około godz. 15.05 pokaz musztry Orkiestry Wojskowej z Elbląga, która Jest jedną z najstarszych orkiestr wojskowych w Wojsku Polskim.
Od 2016 roku ponownie Dowódcą Orkiestry Garnizonowej Wojsk Lądowych jest chor. Sławomir Justa, Akademii Muzycznej w Gdańsku. Właśnie pod jego batutą orkiestra zdobyła wiele nagród i wyróżnień w licznych konkursach a on sam jest także laureatem wielu nagród i wyróżnień muzycznych. Obecnie Orkiestra podporządkowana jest Dowódcy Garnizonu Warszawa. Orkiestra od 11 lat uczestniczy w świętach pułkowych organizowanych przez nasz starogardzki szwadron szwoleżerów, za co serdecznie jej dziękujemy.

fot. Grzegorz Koprowski

Pierwsza z inscenizacji historycznych rozpoczęła się o godz. 15.20. Inscenizacja: ”Kawaleryjskie opowieści" przedstawiającą historie dziejące sie w roku 1920 prowadził Jerzy Hanisz.

fot. Grzegorz Koprowski

godz. 16.00 - Pokaz konnej musztry paradnej oraz władania bronią białą w wykonaniu Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego z Warszawy.
Szwadron powstał 10 listopada 2000 roku dzięki staraniom stowarzyszenia Szwadron Jazdy RP w Warszawie. Obecnie podlega Komendantowi Garnizonu Warszawa. Stacjonuje w Starej Miłosnej. Nosi rogatywki z amarantowymi otokami. Od 25 czerwca 2007 r. przywrócono kawaleryjskie tradycje udziału Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego w uroczystych wizytach głów państw. Oddział wystawia eskortę kawalerzystów podczas wizyt najważniejszych gości zagranicznych. Jest jedynym pododdziałem zawodowym kawalerii w Polsce. Dowódcą szwadronu jest kpt. Tomasz Moleski a szefem szwadronu chor. Paweł Papis. Pokaz poprowadził: rtm. Robert Woronowicz

fot. Artur Hossa

godz. 16.30 – Pokaz działania plutonu zmechanizowanego 9 Brygady Kawalerii Pancernej w warunkach współczesnego pola walki.

fot. Grzegorz Koprowski


godz.16.55 –Ceremonia dekoracji „Krzyżami Szwoleżerskimi” osób zasłużonych dla kultywowania kawaleryjskich tradycji :


Pana mjr Jana Smalarza – szefa sekcji wychowawczej brygady

Pana kpt. Przemysława Stańskiego – oficera sztabu

fot. Grzegorz Koprowski

Po ceremonii wręczenia odznaczeń nastąpił czas na prezentację gości honorowych – runda zaprzęgiem w asyście 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Asystą szwadronu dowodził: wachm. Daniel Podolski, a zaprzęgiem powoził Rafał Lis.

fot. Grzegorz Koprowski

Po prezentacji gości honorowych nadszedł wzruszający moment - niezwykła uroczystość pożegnania dwóch koni, które po 11 latach kończą służbę w starogardzkim szwadronie kawalerii.

  • Epizod – 19-letni wałach rasy polski koń szlachetny, półkrwi, Ojciec :Montevideo, Matka: Empira po Furioso
  • Brom – 19-letni wałach rasy polski koń szlachetny, półkrwi, Ojciec: Montevideo, Matka: Broka po Odenat

Aktu pożegnania dokonali:

  • rtm. Krzysztof Landowski
  • wachm. Jarosław Brunke
  • szwol. Konrad Grudzień
fot. Artur Hossa


Kulminacyjnym punktem programu była Inscenizacja historyczna: „Walki w podziemiu 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich” opowiadająca o dalszych losach starogardzkich szwoleżerów po wrześniu 1939 r. z udziałem grup rekonstrukcji historycznej, kawalerii oraz sprzętu zmechanizowanego z zastosowaniem środków pozoracji pola walki, pododdziałów konnych i pojazdów zmechanizowanych. Inscenizację wyreżyserował i poprowadził Jerzy Hanisz.

fot. Grzegorz Koprowski

Ostatnim punktem programu była prezentacja czołgu PT-91 "Twardy"

fot. Grzegorz Koprowski

Zorganizowanie uroczystości Święta Pułkowego było możliwe dzięki wsparciu takich firm jak:

  • Fundacja PZU,
  • Polpharma,
  • Bank Spółdzielczy
  • Totalizator Sportowy o/Gdańsk,
  • firma GZELA,
  • Hubertus ,
  • Prywatna Spółka Spożywców ,
  • Delikatesy GAMA,
  • Met-Lak,
  • PKS Starogard Gd.,
  • Adamowscy sp. z o.o.,
  • Renault Polska,
  • Gruo,
  • RCI Bank S.A.
  • Total Polska.

Dziękujemy za udział młodzieży z placówek województwa pomorskiego która w znacznym stopniu zaangażowała się do organizacji dzisiejszych inscenizacji i brała w nich aktywny udział.


Dzisiejsze przedsięwzięcie zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Starogard, Urzędu ds. Kombatantów i Osób represjonowanych oraz Fundacji PZU. Wsparcia udzieliły: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Gmina Starogard Gd. i Starostwo Powiatowe.

Współorganizatorem dzisiejszych uroczystości jest Prezydent Miasta Starogardu Gd., Wójt Gminy Starogard Gd, Starosta Starogardzki oraz 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu i 9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej

Patronatem medialnym tegoroczne święto pułku objęła TVP Historia, TVP Gdańsk oraz Dziennik Bałtycki, Gazeta Kociewska, Portal Kociewiak.pl, Portal Nasz Starogard, Radio Głos oraz Pielgrzym.

 

2017.06.10-11 - Święto Pułkowe naszego Szwadronu - Msza św. na stargardzkim rynku

Dnia 11 czerwca 2017 r. ulicami miasta przemaszerowali żołnierze Kompanii Honorowej 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej, Szwadron 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich pod dowództwem rtm. Krzysztofa Landowskiego, sekcja kolarska z Ozorkowa oraz sekcja jeździecka Joker w barwach 8 Pułku Strzelców Konnych. Setki mieszkańców Starogardu podziwiało grację i wdzięk defilujących żołnierzy, którym do marszu przygrywała Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Elbląga.
fot. Grzegorz Koprowski

2017.06.10-11 - Święto Pułkowe naszego Szwadronu - Akademia w sali kina Sokół

Tegoroczne Święto Pułkowe tradycyjnie zainaugurowała uroczysta Akademia w sali kina Sokół dnia 10 czerwca 2017 roku.

Współgospodarzami uroczystości byli:

  • Prezydent Miasta Starogard Gdański – p. Janusz Stankowiak
  • Wójt Gminy Starogard Gdański - p. Stanisław Połom
  • Starosta Starogardzki - p. Leszek Burczyk.

Gośćmi Honorowymi Święta Pułkowego 2017 byli:

  • Pan Jan Kilian – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
  • Pan Mariusz Łuczyk - Wicewojewoda Pomorski
  • Pani Anna Szczepańska – Dyrektor Biura p. Posła Jerzego Wilka
  • Pan Krzysztof Trawicki - V-ce Marszałek Województwa Pomorskiego
  • Pan Adam Krawiec – Dyrektora Departamentu Edukacji i Sportu Województwa Pomorskiego
  • gen. dyw. Marek Sołowski – dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej
  • płk. dypl. Jacek Ostrowski - dowódca 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej
  • płk. Roman Łytkowski reprezentujący Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych - gen. dyw. Jarosława Mikę
  • Pan Dawid Krupej reprezentujący V-ce Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Ministra Jarosława Sellina
  • płk. Zbigniew Krzywosz reprezentujący Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Ministra Jana Józefa Kasprzyka
  • prof. Kazimierz Wardyn- Honorowy Obywatela Starogardu Gdańskiego
  • prof. Adam Linsenbarth – Przewodniczący Rodziny Pułkowej

Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawicieli organizacji i urzędów współpracujących ze Szwadronem – Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum II wojny światowej i Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak co roku przybyła również Delegacja Federacji Kawalerii Ochotniczej Rzeczypospolitej z Panem rtm. Tadeuszem Kűhnem na czele oraz kawalerzyści z formacji kawalerii ochotniczej z kraju, dziedziczących tradycje:

1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego
2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich
3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich
1 Pułku Ułanów Krechowieckich
15 Pułku Ułanów Poznańskich
8 Pułku Strzelców Konnych
11 Dywizjonu Artylerii Konnej

oraz ułanów Reprezentacyjnego Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego z Warszawy pod dowództwem Pana kpt. Adama Moleskiego

Gościem specjalnym była p. Oktawia Nowacka - Mistrzyni Świata w pięcioboju nowoczesnym, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Rio

Jak co roku przybyła do nas z odległych zakątków kraju i zagranicy rodzina pułkowa i rodziny szwoleżerów

Jak co roku, pułkowe święto to okazja do wręczenia odznaczeń, podziękowań i wyróżnień dla osób szczególnie zasłużonych dla kultywowania kawaleryjskich tradycji

fot. Foto Studio Labor

Pierwszym z wręczanych wyróżnień było uhonorował odznaczeniami państwowymi szczególnie zasłużonych działaczy Stowarzyszenia Szwadron Kawalerii imienia 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Ceremonię poprowadziła p. Rachela Wysocka z Biura Wojewody Pomorskiego.

Na podstawie artykułu 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach, postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Wojewody Pomorskiego, za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania i kultywowania historii polskiego oręża, odznaczeni zostali:

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

  • Pan Krzysztof Landowski
  • Pan Mariusz Popławski

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

  • Pan Jarosław Tobieński

Wręczenia odznaczeń dokonał Wicewojewoda Pomorski, Pan Mariusz Łuczyk, który po ceremonii zabrał również głos.

fot. Foto Studio Labor

Kolejnym punktem akademii była ceremonia wręczenia Medali „Pro Patria”. Decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych o nadaniu medali odczytał płk Zbigniew Krzywosz. Medal Pro Patria odebrali:

  • Zenon Błański
  • Jarosław Rocławski
  • mjr Marek Rzeszótko
  • mjr Zbigniew Miszczak
fot. Foto Studio Labor

Na mocy decyzji kapituły odznaki Szwadronu Jazdy Rzeczypospolitej Polskiej, odznaką wyróżnieni zostali szwoleżerowie:

  • Piotr Kupper
  • Radosław Regliński
  • Piotr Bojanowski

wręczenia odznak dokonał rtm. Tadeusz Kűhn.

fot. Foto Studio Labor

Krzyż szwoleżerski jest odznaczeniem wyjątkowym nadawanym przez Kapitułę za wieloletnią, ofiarną służbę społeczną na rzecz kultywowania tradycji 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Został ustanowiony w 2016 roku z okazji jubileuszu 10-lecia Stowarzyszenia a odznaczeni mogą być zarówno osoby fizyczne jak też instytucje. Posiada trzy stopnie złoty, srebrny i brązowy. A zatem...

Złotym Krzyżem Szwoleżerskim odznaczeni zostali:

  • gen. dyw. Marek Sokołowski – dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej
  • płk. Jacek Ostrowski – Dowódca 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej
  • Pani Teresa Dangel – córka dowódcy 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich płk.dypl Konstantego Druckiego-Lubeckiego

Srebrnym Krzyżem Szwoleżerskim odznaczeni zostali:

  • Pan Krzysztof Trawicki- v-ce Marszałek Województwa Pomorskiego
  • płk.dypl. Jacek Wera- Dowódca 11 Mazurskiego Pułku Artylerii
  • płk. Sławomir Urbanski – Komendant Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Elblągu
  • ppłk Janusz Okulus – dowódca batalionu 9 Brygady Kawalerii Pancernej
  • por. Jerzy Hanisz z Polskiego Klubu Kawaleryjskiego

Brązowym Krzyżem Szwoleżerskim odznaczeni zostali:

  • st.wachm. Kaszuba Tomasz
  • wachm. Ryszard Komorowski
  • kpr. Witucki Wiesław
  • st. szwol. Józef Choinkowski
  • szwol. Grudzień Konrad
fot. Foto Studio Labor

Za wieloletnią współpracę oraz kultywowanie tradycji kawaleryjskich ryngrafy pamiątkowe otrzymali:

  • Jan Kilian – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
  • Jerzy Wilk – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej (w imieniu Pana Posła ryngarf odebrała p. Anna Szczepańska)
  • Dariusz Drelich - Wojewoda Pomorski (w imieniu Wojewody ryngraf odebrał v-ce wojewoda - p. Mariusz Łuczyk)
  • Jarosław Szarek - Prezes Instytutu Pamięci Narodowej (w imieniu Pana Prezesa ryngraf odebrała p. Justyna Pazda)
  • Pan Adam Krawiec – Dyrektor Edukacji i Sportu Województwa Pomorskiego
  • Michał Majewski - Burmistrz Kościerzyny
  • Patryk Dembski- Burmistrz Pelplina
  • Jarosław Graban
  • Radosław Klein
  • Pani Elżbieta Rembiasz
  • Pani Joanna Myślińska
  • Pan Jarosław Graban
  • Pan Radosław Kleina
  • Pan Krzysztof Jażdżewski - Dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej
  • Pan Jan Dittrich - Dyrektor Centrum Kultury w Kościerzynie
  • Pan Marian Kordunowski reprezentujący Samodzielną Grupę Odtworzeniową POMORZE
fot. Foto Studio Labor

Kapituła Odznaki Honorowej Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich nadała Odznakę Szwadronu n/w osobom:

  • Stanisław Michalski
  • szwol. Gracjan Bielawa
  • szwol. Mateusz Krzych
  • szwol. Kamil Czapiewski
  • szwol. Krzysztof Zdrojewski
  • szwol. Witold Dłubakowski
  • szwol. Tomasz Sojka
  • szwol. Michał Wilk
fot. Foto Studio Labor

Zarząd Szwadronu Kawalerii w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu tradycji kawalerii polskiej oraz wieloletnią współpracę wyróżnił szablami oficerskim wz.21/22 n/w osoby:

  • insp. Bogusław Ziemba - Komendant Powiatowy Policji w Starogardzie Gd.
  • p. Janusz Stankowiak – Prezydent Miasta Starogard Gd.
  • p. Stanisław Połom – Wójt Gminy Starogard
  • p. Leszek Burczyk – Starosta Starogardzki

Wręczenia szabel dokonał Dowódca naszego Szwadronu - rtm. Krzysztofa Landowskiego. W imieniu Prezydenta Miasta szablę odebrał v-ce Prezydent p. Przemysław Biesek-Talewski, a w imieniu Starosty p. Andrzej Zdrowowicz.

fot. Foto Studio Labor

Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej wyróżnił odznaką 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej n/w osoby:

  • mjr. Stefan Scharmach
  • por. Jarosław Tobieński
  • st.wachm. Jarosław Brunke

Wręczenia Odznak dokonał Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Marek Sokołowski.

fot. Foto Studio Labor

Żądna społeczna inicjatywa, żadna organizacja non profit nie może funkcjonować bez wsparcia. Przez wszystkie lata swej dotychczasowej działalności starogardzcy szwoleżerowie mogli liczyć na stałe grono przyjaciół, więc za stałe i nieprzerwane wsparcie, pomoc i serce Złote Statuetki „Orła Białego” otrzymali:

  • Minister Jan Józef Kasprzyk - statuetkę odebrał płk. Zbigniew Krzywosz reprezentujący Ministra Jana Józefa Kasprzyka
  • Minister Jarosław Sellin - statuetkę odebrał Pan Dawid Krupej - reprezentujący V-ce Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina
  • gen.dyw.Jarosław Mika - statuetkę odebrał płk. Roman Łytkowski - reprezentujący Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych
  • prof. Adam Linsenbarth
  • rtm .Tadeusz Kűhn - założyciel i wieloletni prezes Federacji Kawalerii Ochotniczej Rzeczypospolitej Polskiej
  • Starogardzki Klub Biznesu – Związek Pracodawców - statuetkę odebrał Pan Grzegorz Borzyszkowski - Prezesa Starogardzkiego Klubu Biznesu

Statuetki stanowią wizerunki orła wz.19 będącego największym z imponderabiliów szwoleżerskich a mianowicie grotu sztandaru 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.

fot. Foto Studio Labor

Nagroda im. gen. Bolesława Wieniawy – Długoszowskiego została ustanowiona, aby wyróżnić osoby, instytucje i społeczności, które swoją pracą i twórczością promują historię polskiej jazdy i ideały przyświecające przedwojennej kawalerii. Przyznawana jest za dokonania w roku ubiegłym, wyjątkowo może zostać przyznana za całokształt działalności.
Nagroda nosi imię najsłynniejszego polskiego kawalerzysty – gen. Bolesława Wieniawy Długoszowskiego. Jest on symbolem kawalerii, przedwojennego fasonu i fantazji. Generał dywizji Wojska Polskiego, dyplomata, osobisty adiutant Józefa Piłsudskiego, poeta, lekarz medycyny, tłumacz, dziennikarz, wojskowy, artysta. W swoim życiorysie łączył szereg aktywności – od artystycznych przez dyplomatyczne do wojskowych i to właśnie wszystkie one zawarte są w nagrodzie Jego imienia.
Laureatem nagrody w kategorii „SPORT” w 2016 r. został oficer naszego szwadronu por. Andrzej Żółkiewski !!!!
Por. Andrzej Żółkiewski po wręczeniu zabrał głos i zaprosił Oktawię Nowacką na scenę, żeby podziękować jej za wspólny sukces tandemu trener-zawodnik.

fot. Foto Studio Labor

Następnie nastąpił wzruszający moment podziękowania za szansę drugiego życia, jakie otrzymał szwoleżer naszego Pułku - Henryk Bonder, który dokładnie rok wcześniej wyjechał z treningu konnego przed zeszłorocznym świętem do Szpitala Czerniakowskiego na skomplikowaną operację. Podziękowanie za szybka i zdecydowana pomoc otrzymali profesorowie medycyny: Pani Katarzyna Życińska oraz Pan Kazimierz Wardyn.

fot. Foto Studio Labor

Po podziękowaniu niespodziewanie wychodzi por. Jerzy Hanisz i zabiera głos bez zapowiedzi - czyta fragmenty 3 listów których bohaterem jest wybitny dowódca płk. Konstanty Drucki-Lubecki - człowiek wielkiego serca. Przez okres dowodzenia pułkiem swoje oficerskie apanaże przeznaczył na dwie inwestycje, które do dzisiaj są jego pomnikami. Pierwsza z nich to budynek kasyna oficerskiego, który w 2013 zakupiło nasze Stowarzyszenie przywracając mu dawny blask. Druga to strzelnica pułkowa zlokalizowana w m. Rywałd. W tym momencie zaproszono na scenę Przewodniczącego Rady Gminy Starogard p. Jacka Olszewskiego oraz p. Stanisława Połoma - Wójta Gminy Starogard Gdański, a także p. Teresę Dangel- córkę dowódcy pułku płk. Konstantego Druckiego –Lubeckiego. Przedstawiciele Gminy wręczyli obecnym na scenie - rtm. Krzysztofowi Landowskiemu oraz p. Kazimierzowi Rutkowskiemu - prezesowi Koła Łowieckiego SŁONKA akty przekazania terenu strzelnicy, a p. Teresa przekazała symboliczny klucz do strzelnicy.

fot. Foto Studio Labor

Pan Henryk Kinder został uhonorowany Pamiątkowym Ryngrafem w podzięce za wielkie wsparcie i zaangażowanie w projekty realizowane przez nasze Stowarzyszenie. Część oficjalną zakończyło podziękowanie dla Szwadronu złożone na ręce prezesa Stowarzyszenia - rtm. Krzysztofa Landowskiego przez v-ce Prezydenta p. Przemysława Biesek-Talewskiego oraz Przewodniczącego Rady Miasta Starogard Gdański - p. Jarosława Czyżewskiego.

fot. Foto Studio Labor

Akademię zakończył program artystyczny w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej i licealnej z zespołu "FORTIS"

 fot. Artur Hossa

Zorganizowanie uroczystości Święta Pułkowego było możliwe dzięki wsparciu takich firm jak:

  • Totalizator Sportowy o/Gdańsk,
  • Fundacja PZU,
  • Polpharma,
  • Bank Spółdzielczy w Starogardzie Gd,
  • firma GZELA,
  • Hubertus sp. z o.o.,
  • Prywatna Spółka Spożywców w Starogardzie Gd,
  • Delikatesy GAMA,
  • Met-Lak,
  • PKS Starogard Gd.,
  • Adamowscy sp. z o.o.,
  • Renault Polska,
  • Gruo,
  • RCI Bank S.A.
  • Total Polska.

Przedsięwzięcie zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Starogard, Urzędu ds. Kombatantów i Osób represjonowanych oraz Fundacji PZU. Wsparcia udzieliły: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Gmina Starogard Gd. i Starostwo Powiatowe.

Współorganizatorem uroczystości był Prezydent Miasta Starogardu Gd., Wójt Gminy Starogard Gd, Starosta Starogardzki oraz 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu i 9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej

Patronatem medialnym tegoroczne święto pułku objęła TVP Historia, TVP Gdańsk oraz Dziennik Bałtycki, Gazeta Kociewska, Portal Kociewiak.pl, Portal Nasz Starogard, Radio Głos oraz Pielgrzym.