2016.01.06 - Uroczystość Objawienia Pańskiego

W dzisiejszą Uroczystość Objawienia Pańskiego, ulicami Starogardu Gd. przeszedł, już po raz drugi, Orszak Trzech Króli. Jak poprzednio zgromadził tysiące wiernych.
O godz. 13 przy skrzyżowaniu ulic Żwirki i Wigury z ul. Zblewską, przy sklepie Moto Jack - wyruszył królewski orszak czerwony. Tam dołączyli się parafianie z Parafii NMP Matki Kościoła i Sumina. W orszaku tym uczestniczyli też nasi szwoleżerowie.

Około godz. 13.30 nastąpiło spotkanie Trzech Króli u Heroda – na Rynku, gdzie odbyły się jasełka w wykonaniu uczniów PSP nr 4. Dla strudzonych wędrowców czekał grzaniec, ciasta od pań z KGW. Następnie orszak wyruszył do kościoła św. Wojciecha, przed którym królowie pokłonili się Dzieciątku. Na zakończenie orszaku w kościele św. Wojciecha odbył się koncert kolęd.
fot. S. Michalski

2016.01.08 - Ostatnie pożegnanie śp. Jerzego Sołgi

Na cmentarzu przy ulicy im. 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich pożegnaliśmy śp. Jerzego Sołge - syna śp. mjr. lek. weterynarii Tadeusza Sołgi, którego prochy w urnie spoczęły w rodowej mogile.
Modlitwie pogrzebowej przewodniczył ks. Karol Myszk z parafii św. Mateusza w Starogardzie Gdańskim. W ceremonii uczestniczył syn śp. Jerzego Sołgi - Tadeusz, wnuk mjr Tadeusza Sołgi, a także p. Krystyna Łuba z synem Piotrem.
Uczestnikami tejże ceremonii była też delegacja naszego Szwadronu w składzie: por. Ryszard Grądman, st. wachm. Tomasz Kaszuba, wachm. Jarosław Brunke oraz dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej - p. Andrzej Błażyński i p. Ryszard Gajda - radny miejski.
S. Michalski

2016.01.19-20 - Żywa lekcja historii

W dniach 19-20 stycznia 2016 r. przedstawiciele Sekcji Kolarskiej „Szwadron” im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich z Ozorkowa, Stanisław Frątczak oraz Stanisław Szamałek, uczestniczyli w spotkaniu historycznym z uczniami klas I A i III A w Gimnazjum nr 3 w Zgierzu.
Ta niecodzienna lekcja historii dotyczyła wydarzeń w regionie w czasie II Wojny Światowej jak również historii naszego patrona 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. 
Podczas spotkania prezentowany był sprzęt oraz umundurowanie i wyposażenie żołnierzy biorących udział w Bitwie nad Bzurą. Był również czas na wspólne śpiewanie piosenek kawaleryjskich.
Wśród audytorium był Naczelnik Wydziału Edukacji i Młodzieży UMZ Pan Marek Lipiec.

2016.01.22 - Uroczystości rocznicowe Powstania Styczniowego

W dniu 22 stycznia 2016 r. na "Starym Cmentarzu" w Starogardzie Gdańskim odbyły się uroczystości rocznicowe wybuchu Powstania Styczniowego 1863 roku. Na wieść o insurekcji do walki w powstaniu ruszyli ochotnicy z Kaszub i Kociewia. Wśród nich był Edward Przanowski, urodzony w 1845 roku.
To właśnie przy jego pomniku odbyły się uroczystości rocznicowe, w których uczestniczył nasz poczet sztandarowy w składzie: st. wachm. Jarosław Brunke, st. wachm. Tomasz Kaszuba oraz kpr. Wiesław Witucki pełniący funkcję sztandarowego.
W uroczystości wzięli udział: Poseł na Sejm RP - p. Jan Kilian, Wiceprezydent Starogard Gdańskim - p. Maciej Kalinowski, oraz delegacja zarządu powiatowego PiS, a także młodzieży z Gimnazjum nr 3 w Starogardzie Gdańskim.
S. Michalski

2016.01.28 - Gen. Haller w Pelplinie

Inscenizacją historyczną Pelplin rozpoczął w środę, 28 stycznia, świętowanie obchodów 96. rocznicy powrotu do Polski. Gen. Haller przyjechał na pelplińską stację punktualnie o godz. 11.08. Tutaj czekała już na niego bryczka oraz mieszkańcy i uczniowie pelplińskich szkół i przedszkoli. 
- Po latach zaborów Pelplin wreszcie znowu jest polski - powiedział generał, w którego rolę wcielił się Krzysztof Urban

Przemówienie generała podsumowano gromkimi brawami. Na nic zdały się próby agitacji żołnierzy pruskich, którzy w Pelplinie nie mieli już czego szukać. Za to z sympatią mieszkańców spotkało się rozdawanie biało - czerwonych flag przechodniom, którzy - co trzeba przyznać - byli mile zaskoczeni odtworzeniem wydarzeń z 1920 r. 
Bryczka z generałem przejechała przez miasto, by zatrzymać się pod pelplińską katedrą. Józef Haller zwiedził bazylikę, posłuchał krótkiego koncertu organowego, po czym zaprosił wszystkich uczestników patriotycznej manifestacji na... grochówkę. 

- Dzisiejsze wydarzenie było skierowane przede wszystkim do naszej młodzieży - wyjaśnił Patryk Demski, burmistrz Pelplina. - Żyjemy w takich czasach, że więcej powie im taka żywa lekcja historii, niż podręcznik. 

A jak wydarzenia sprzed 95 lat zapisano w miejscowej kronice? „Ósma rano. Pociąg sztabowy czeka na dworcu miejskim w Toruniu. Jedziemy z Jenerałem do Pelplina, Tczewa i Starogardu. W Pelplinie witają nas tłumy. Po raz pierwszy widzimy nie programowe przyjęcie w mieście, nie oficjalne, obmyślane z góry powitanie, a prosty, żywiołowy entuzjazm. Młodzież wyprzęga konie z powozu Jenerała, i wiezie Wodza dobrego kłusa przez miasto do katedry. Jest to właściwie dużo, porządnie zabudowana wieś, a nie miasto. Klasztor Cystersów i wspaniała katedra górują nad dachami osady (…) Jesteśmy tu w Polsce.” 
Przemysław Zieliński
(pelplin.naszemiasto.pl)

 

Temu wydarzeniu poświęcono także poranny program: Dzień dobry tu Gdańsk:
Nasza fotogaleria:fot.: S. Michalski